Rabbit közölt most egy blogbejegyzést a TNS Media Intelligence adatai alapján az elmúlt negyed év display hirdetési tendenciáiról. Mint ő is írja, a kép nem teljes ugyan, de a legfontosabb tartalom szolgáltatók benne vannak. Summa summarum, a portfóliók megérezték a válságot, összességében véve kevesebb büdzsét költöttek el náluk a hirdetők.
De vajon tényleg válság hatásáról van szó? Nem tudom, mert az idézett felmérésben csak dispaly szerepel, holott a teljes képhez jó lenne ismerni egy másik nagy szereplőt is – a keresést is, a Google és az Etarget számait is.
Az tény, hogy sok hirdető első reakcióként a válságra a marketing büdzsét vágta meg. Ennek lehet olyan hatása is, hogy egész egyszerűen kevesebbet költenek a reklámozók – meg egy olyan is, hogy megpróbálnak hatékonyabb marketing eszközöket találni, azaz kevesebből többet elérni. Ez a kitörési pont – milyen meglepő kijelentés az én blogomon! 🙂 – a search lehet.
Az alábbi kép a Google Magyarország egyik prezentációjából származik:
Ezek becsült adatok, mindenesetre azt írják le, hogy melyik országban mik a Search vs. Non-Search költési arányok. (EMEA nem ország, hanem Europe – Middle-East – Africa összegzés.)
Ahogy látható, az Egyesült Királyságban az online költés több, mint felét bizony a keresőkbe teszik a népek, míg Magyarországon elég távol állunk ettől az aránytól. Szintén Rabbitnál található meg az IAB becslése a tavalyi évre, amely szerint kb. 17% volt a keresőmarketing aránya a teljes online reklámköltésből.
Kíváncsi lennék a Google idei első negyedéves magyarországi számaira, náluk vajon növekedés, csökkenés, stagnálás-e a jellemző. Nem lennék meglepve, ha kiderülne, ők a válság kevés nyertesei közé tartoznának – márha a válság közvetlen hatásáról van szó, és nem pedig egy természetes folyamatról, amelyet csak tovább erősített a jelenlegi gazdasági környezet. Szerintem ugyanis minden válságtól függetlenül is eljött volna az a pillanat, amikor a display kampányok elől kezdte volna elenni a keresőmarketing a tortát – ez a folyamat most legfeljebb felgyorsul.
Én is kíváncsi lennék a search adatokra. A display arányának csökkenése nem feltétlenül kellene, hogy abszolót csökkenést jelentsen, hanem adódhatna a search gyorsabb növekedéséből is. Szerintem sajnos nem landolt az összes “kimaradó” költés a keresőben.
Az is egy érdekes kérdés számomra, hogy vajon a kereső mekkorára tud itthon nőni. Hiszen mégiscsak limitált a felhasználók, és így a keresések száma egy-egy katgóriában. Persze ott van a tartalmi hálózat is, de az mégis más tészta. Szóval az érdekelne, hogy vajon mennyit “bírna el” a keresőhirdetés, hogy még (költség)hatékony maradjon.
Hiába van a rossz számok mögöt átrendeződés, de ez akkor is dráma – a portáloknak. Ugyanis amennyivel kevesebb pénz megy a portálokhoz, annyival kevesebb hazai gyártású tartalom lesz hosszú távon. És ez a Google-nek sem jó, egyébként. No mindegy.
Viszont az, hogy az Index növekszik, miközben az Origo borul, azt mutatja, hogy itt azért van egyfajta piaci helyzet az search erősödésén kívül is 🙂
@Konrad: én nem hiszem, hogy:
a., nagyon tartani kellene az Index-Origo-Sanoma trió kidőlésétől
b., de abban sem, hogy ha megtörténik, akkor kevesebb lesz a hazai gyártású tartalom
Egy ilyen szituban fel tudnának jönni a kicsik-közepesek, meg az őket értékesítő, flexibilisebb sales house-ok. Szvsz persze.
@Rabbit: nyilván nem landolt minden kimaradt display költés a keresőben, ha ez jött le a postból, akkor félreérthetően fogalmaztam, sorry. De abban biztos vagyok, hogy pár szeletett megevett a search a tortából.
Persze jó lenne látni a display mellett a keresés adatait is. De azok nem publikusak, az általad említette két szereplő (természetesen) nem kíván nyilatkozni a reklámbevételeiről a TNS Media Intelligencenek.
Én viszont azt látom, hogy az Adsense CPC árak közel a felére csökkentek az elmúlt 8 hónapban. Ebből nem úgy tűnik, hogy nagyon nagy a search növekedés…
@Pali: az AdSense az azért eléggé szektor-függő is, hogy mennyire teljesít. Meg AdWords irányból nézve, lehet azokat jól optimalizálni, hogy kevésbe kerüljenek.
Miért, Ti hogy látjátok? Nőttek vagy csökkentek az Adwords kampány átlagárak az elmúlt félévben? Optimalizálástól függetlenül.
@Pali: nehéz erre válaszolni, mert tényleg szektorfüggő a dolog. Pláne, mert egy AdWords kampány esetében nem is elsődlegesen a CT árat tartom szem előtt, hanem a konverziós költséget próbálom minél emberibb szintre szorítani. Ami persze járhat azzal, hogy a CPC költséget is próbáljuk leszorítani, de ez nem elsődlegesen a válság hatása, hanem normális effekt.